2024-02-05

Jakie pytania warto zadać ekipie remontowej?

Poszukujesz ekipy remontowej, ale nie wiesz, o co pytać? Cenę? To na pewno. Terminy? To także, ale czy coś jeszcze? Zdecydowanie tak. I w dzisiejszym artykule postaramy się omówić jakie pytanie powinniśmy zadać ekipie, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji o jej zatrudnieniu.

Jakie ekipa remontowa ma doświadczenie w podobnych pracach?

Kompleksowa budowa od fundamentów po wykończenie — taki zakres usług zwykle wydaje nam się najkorzystniejszy. Jedna firma, która zajmuje się wszystkim. Czy aby na pewno? Jeżeli zamierzamy przeprowadzić remont, to warto poszukiwać ekipy, która specjalizuje się w remontach. W ten sposób szybciej upora się z pracami niż ekipa, która głównie buduje domy od fundamentów, a remonty przeprowadza tylko okazjonalnie. Będzie także miała odpowiedni do tego sprzęt. Dlatego warto pytać ekipę o doświadczeniu w pracach, których my potrzebujemy. 

Ile będzie kosztował remont?

Dla wielu z nas cena to główne kryterium, którym się kierujemy. Tymczasem ani najniższa, ani najwyższa cena nie są gwarancją dobrze wykonanego remontu. Nie obawiajmy się dzwonić do kilku ekip. Nasze pytania powinny być szczegółowe, gdyż to zwykle one decydują o ostatecznej cenie. Warto także zadawać wszystkim ekipom podobne pytania. W ten sposób łatwiej porównamy ich oferty.

Natomiast przy zatrudnieniu ekipy zadbajmy, aby w umowie znalazł się ustalony zakres prac, a także cena. Tak, aby uniknąć nieporozumień po zakończeniu remontu.

Ile potrwa remont?

Każdy z nas chciałby, aby remont trwał jak najkrócej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego, jeżeli pytamy ekipę o czas trwania remontu, do dodajmy sobie do tego czasu kilka dni. Niestety nawet najlepsza ekipa nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. A trudność wzrasta wraz z ilością prac koniecznych do wykonania. Warto więc mieć zapas czasowy, aby uniknąć stresu w trakcie remontu.

Ile osób i kto z ekipy remontowej będzie pracował w naszym mieszkaniu?

Liczba osób, które będą pracować w naszym mieszkaniu, wpływa nie tylko na czas trwania remontu, ale także jego cenę. Zbyt duża liczba pracowników sprawi, że koszty robocizny wzrosną, jednak na dłuższą metę będą oni sobie przeszkadzać.

Zbyt mała, że prace się przeciągną. Jako inwestor warto jednak wiedzieć, ile będzie tych osób, kto to będzie i czy mogą się zdarzyć zastępstwa. W końcu są to obce osoby, które będą pracować naszym mieszkaniu. Dla naszego komfortu i bezpieczeństwa lepiej poznać całą ekipę.

Czy ekipa remontowa posiada OC dla wykonywanej działalności?

Ubezpieczenie od wykonywanej działalności to dobrowolna, ale coraz częstsza praktyka wśród firm remontowych. Świadczy ona o poważnym podejściu właścicieli do swojej pracy. Dlatego nie obawiajmy się zapytać o to ekipy remontowej.

Jaką umowę podpiszecie i która strona ją przygotuje?

Bardzo ważne przy zatrudnianiu ekipy budowlanej jest podpisanie umowy. Umowa powinna szczegółowo opisywać zakres ustalonych prac oraz cenę za ich wykonanie. Powinniśmy w niej zawrzeć także informacje terminach i karach za opóźnienie, kwotę wpłaconej zaliczki (o ile tak ustaliliśmy), oraz termin płatności końcowej.

Jeżeli firma deklaruje się, że udziela gwarancji, to jej termin powinien być wpisany do umowy. Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy firma wzbrania się przed podpisaniem umowy, to warto zastanowić się, dlaczego nie chce tego zrobić i rozejrzeć się za inną.

W jaki sposób zamierza przeprowadzić konkretne prace?

Podczas rozmów z ekipą warto dopytać, w jaki sposób będą przeprowadzone określone prace. Firma powinna umieć wytłumaczyć nam, co będzie robione, jakie potencjalne problemy mogą się ujawnić w trakcie i z czym wtedy powinniśmy się liczyć. To bardzo ważne, abyśmy wiedzieli, że oddajemy nasze mieszkanie w ręce profesjonalistów.

Z jakich materiałów korzysta?

To pytanie powinniśmy zadać ekipie, jeżeli to po jej stronie będzie leżał zakup materiałów do remontu. Materiały powinny być dobierane pod kątem przeprowadzanych prac oraz do warunków, w jakich będą użytkowane. Na przykład użycie zwykłego kleju do płytek na balkonie, (niemrozoodpornego) sprawi, że po pierwszej zimie będziemy zbierali płytki rękoma i musieli znowu zapłacić za ich położenie.

Czy ma referencje lub certyfikaty?

Nie każdy z nas ma komfort zatrudnienia ekipy sprawdzonej i poleconej przez bliskich lub znajomych. Dlatego, jeżeli poszukujemy ekipy w sieci to warto, abyśmy zapytali ją o certyfikaty lub referencje. Certyfikaty będą świadczyły o zaangażowaniu ekipy w doskonalenie swoich umiejętności i chęci poszerzania wiedzy. Zatem zatrudnienie takiej ekipy wydaje się dobrym rozwiązaniem. Natomiast referencje częściowo zastąpią nam rekomendacje znajomych.

Czy ekipa zgadza się na odbiór techniczny remontu?

Odbiór techniczny to nie tylko przywilej inwestora, ale także jego obowiązek. Jeżeli na wstępie rozmów firma nie zgadza się na odbiór techniczny, to powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Dlaczego nie chce odbioru? Czego się obawia?

Rzetelna firma nie będzie miała problemu z wprowadzeniem zapisu do umowy o odbiorze remontu przez nas lub przez zatrudnioną przez nas osobę. Odbiór będzie dla nich tylko formalnością.

Oceń artykuł:

Pytania do ekipy remontowej - 10 propozycji
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Napisane przez

Jakub Buzko

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zostaw numer!