2024-02-02

Na co zwrócić uwagę wybierając ekipę remontową?

Zużywanie się nieruchomości jest zjawiskiem naturalnym. Zatem co jakiś czas pojawia się potrzeba przeprowadzenia remontu. A co za tym idzie, konieczność zatrudnienia ekipy remontowej. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu ekipy remontowej? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Jak wybrać ekipę remontową?

Inwestorzy zwykle rozpoczynają poszukiwania ekipy remontowej od sprawdzenia ofert i rozpytania znajomych. Tymczasem poszukiwanie ekipy powinno być efektem wcześniejszych przemyśleń i analiz.

Przede wszystkim powinniśmy ustalić, czego chcemy od ekipy remontowej? Jak rozległy remont planujemy przeprowadzić? Dobrze, jeżeli zapoznamy się z możliwymi sposobami na wykonanie konkretnych prac.

Oczywiście nie musimy stać się ekspertem, jednak przeczytanie kilku artykułów da nam obraz tego, o czym powinniśmy pomyśleć przy przeprowadzeniu remontu, a także, o co dopytywać ekipę. Jak to mówią — diabeł w tkwi w szczegółach. A to szczegóły mają największy wpływ na cenę wykończenia mieszkania.

Przy okazji przeglądania artykułów budowlanych, część z nich odeśle nas do konkretnych stron marketów budowlanych. Jest to dobra okazja, żeby zorientować się w cenach materiałów i przygotować kosztorys. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie oszacować, na jak duży zakres prac możemy sobie pozwolić przy naszym budżecie.

W zależności od zakresu remontu, na tym etapie warto zastanowić się, czy chcemy, aby jedna ekipa wykonała dla nas całość prac? Czy jednak chcemy fachowców w danej dziedzinie? Zatem będzie potrzebna koordynacja działań między ekipami.

Dopiero gdy zbierzemy te informacje, warto rozpocząć poszukiwanie ekipy remontowej.

Najkorzystniej, jeżeli będzie to ekipa z polecenia. Sprawdzona przez rodzinę lub znajomych. Jeżeli nie mamy takiego komfortu i zdajemy się na firmę z ogłoszenia, to sprawdźmy, czy znajdziemy o niej opinie w Internecie. Na przykład w wizytówkach Google lub na tematycznych grupach lokalnych.

W trakcie rozmów z ekipami remontowymi starajmy się zadawać podobne pytania. W ten sposób łatwiej będzie nam wybrać, z jakiej usług ekipy skorzystać. Pamiętajmy także, aby cena nie była jedynym kryterium, jakim będziemy się kierowali przy wyborze ekipy. A „najtaniej” nie zawsze jest najlepiej.

O czym pamiętać zatrudniając ekipę remontową?

Znaleźliśmy najlepszą naszym zdaniem ekipę remontową. Zatem teraz przychodzi czas na podpisanie z nią umowy. Umowa zawarta na piśmie jest zabezpieczeniem dla obu stron na wypadek nie porozumień. 

W umowie powinniśmy uwzględnić terminy, koszty, a także ewentualne konsekwencje za niewywiązanie się przez strony z umowy. W szczególności:

  • zakres i sposób wykonania prac,
  • cenę za usługę, kosztorys (jeżeli ustalenie ostatecznej ceny będzie uzależniony od ilości prac, ustalmy cenę jednostkową na przykład za metr/ sztukę),
  • okres i zakres gwarancji.

Zawrzyjmy także informację, która ze stron odpowiada za zakup i dostarczenie materiałów do remontu oraz w jaki sposób będą rozliczane ich koszty.

Dobrze, abyśmy umieścili w umowie także zapis, że zapłata wynagrodzenia lub jego ostatnia transza będzie uiszczona po odebraniu remontu bez usterek. W ten sposób zwiększymy prawdopodobieństwo, że ewentualne usterki zostaną od razu naprawione.

Oceń artykuł:

Ekipa remontowa na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Napisane przez

Jakub Buzko

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zostaw numer!