2024-02-05

Remont mieszkania krok po kroku - jak się przygotować

Generalny remont to duże i kosztowne przedsięwzięcie dla każdego inwestora. Tym bardziej że każda pomyłka może nie tylko wydłużyć jego czas trwania, ale także znacząco ponieść koszty. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze etapy takiego remontu. Odpowiemy sobie także na pytanie, jak odebrać generalny remont mieszkania.

Zacznij od planu

Przed przystąpieniem do generalnego remontu mieszkania, musimy przygotować plan działań. Możemy to zrobić z pomocą architekta, który wykona dla nas kompleksowy projekt lub samodzielnie.

Nasze działania powinniśmy rozpocząć od rozpisania zakresu prac. Czyli wszystkich działań, które zamieramy przeprowadzić. A także ustalenia, czy nie wymagają one od nas uzyskania pozwoleń. Na przykład od spółdzielni (wspólnoty mieszkaniowej) lub nadzoru budowlanego. W przypadku remontu mieszkania w zabytku wpisanym do rejestru będziemy musieli uzyskać także zgodę generalnego konserwatora zabytków. Co będzie miało na termin rozpoczęcia remontu.

Pamiętajmy, że zaniedbanie formalności może opóźnić prace lub nawet spowodować ich wstrzymanie.

Przygotowując rozpiskę generalnego remontu mieszkania, prace możemy podzielić na kilka grup:

  • prace związane z konstrukcją oraz instalacjami. Na przykład związane z przeniesieniem ścianek działowych, wymianą instalacji (elektrycznych, hydraulicznych) czy wymianą stolarki okiennej;
  • „mokre prace”, czyli usuniecie i położenie nowych tynków oraz gładzi na ścianach, wyrównanie sufitów czy podług;
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a w przypadku problemów z akustyką w mieszkaniu, także
  • wygłuszenie mieszkania (na przykład przy pomocy wełny i przedścianek).

Te zadania będą stanowiły bazę do dalszych działań.

Na tym etapie plan pracy możemy podzielić na pomieszczenia. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, co zmierzamy zmienić w kuchni i łazience. A więc w dwóch najbardziej kosztownych pomieszczeniach w mieszkaniu. Pozostałe pomieszczenia (o ile nie mamy specjalnych wymagań) nie generują znaczących kosztów. Zwykle wystarczy im odświeżenie, czyli nowe panele na podłodze i pomalowanie ścian.

Kiedy mamy już ustalony zakres naszego remontu możemy zacząć przeglądać ceny materiałów budowlanych i rozejrzeć się za płytkami i armaturą, która nam się spodoba. 

Znajdź ekipę

Kiedy mamy już rozpisany nasz generalny remont mieszkania, to możemy przystąpić do poszukiwania ekipy remontowej. Dzięki planowi łatwiej będzie nam porozumieć się z ekipą w sprawie wyceny. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje. 

Możemy zatrudnić jedną ekipę, która przeprowadzi cały generalny remont. Możemy także zatrudnić fachowców do poszczególnych etapów. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W pierwszym przypadku nie musimy martwić się poszukiwaniem poszczególnych fachowców i całość prac przebiega płynnie.

W drugim mamy specjalistów w danej dziedzinie (na przykład glazurnika), zatem możemy spodziewać się, że łazienka będzie ładniej położona niż przez fachowca, który robi wszystko. Musimy jednak umieć określić, jak długo potrwa dany etap z uwzględnieniem zapasu czasowego, tak aby zgrać poszczególne ekipy. Niestety, wydłuży to całkowity czas remontu.

Podpisz umowę

Bez względu na to, czy zatrudniona ekipa jest z polecenia, czy też znaleźliśmy ja w sieci, to warto podpisać z nią umowę. Większe firmy najczęściej mają własne umowy, które proponują klientom. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy samodzielnie skonstruowali umowę na podstawie wzoru znalezionego w Internecie.

Umowa zabezpieczy nas na wypadek konfliktów z ekipą przeprowadzającą generalny remont mieszkania lub sytuacją, w której prace nie będą wykonane dobrze. I dopatrzymy się podczas odbioru generalnego remontu mieszkania fuszerek.

Znajdź lokum zastępcze

Jeżeli generalny remont mieszkania dotyczy nieruchomości, do której dopiero zamierzamy się wprowadzić (nowo kupione) i mamy gdzie mieszkać to sprawa jest prosta. Oczekujemy u siebie na zakończenie prac.

Jeżeli jednak zamierzamy przeprowadzić generalny remont mieszkania, w którym mieszkamy, to powinniśmy znaleźć mieszkanie zastępcze. Natomiast wyposażenie przenieść do schowków lub magazynów, które możemy wynająć na określony czas.

Warto także podczas generalnego remontu mieszkania nie planować wyjazdów, lecz być na miejscu tak, aby móc zaglądać do mieszkania. Na przykład, żeby w razie nieprzewidzianych sytuacji podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. 

Sprawdź wykonanie generalnego remontu mieszkania

Przygotowanie generalnego remontu mieszkania to tylko połowa sukcesu udanego remontu. Gdy prace dobiegną końca, powinniśmy dokonać odbioru prac ekipy remontowej. Odbiór możemy wykonać samodzielnie lub zlecić fachowcom.

To drugie rozwiązanie jest polecane, jeżeli nie orientujemy się dobrze w budowlance, a chcemy mieć pewność, że nie zapłacimy ekipie za fuszerkę. Wykwalifikowany inżynier sprawdzi za nas zgodność prac nie tylko z umową, ale także z praktyką i normami budowlanymi.

Oceń artykuł:

Generalny remont mieszkania krok po kroku
Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Napisane przez

Jakub Buzko

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zostaw numer!