2022-05-28

Kosztorys remontu mieszkania

W poniższym artykule wyjaśniamy, z czego składa się kosztorys remontu mieszkania.

Odpowiednie zaplanowanie remontu to nie tylko rozważenie, które elementy mieszkania wymagają poprawek. Dodatkowo warto również przygotować się do remontu finansowo: tak, by po jakimś czasie nie okazało się, że... w połowie zabrakło nam pieniędzy.

Dlaczego kosztorys jest tak ważny?

Stworzenie kosztorysu jest istotne z powodu kilku kwestii. Absolutnie podstawowym zagadnieniem, które będzie kluczowe dla określenia, czy remont odbędzie się już teraz, czy w późniejszym terminie - jest ocena, czy posiadamy wystarczające oszczędności do przeprowadzenia wszystkich planowanych działań. Często zdarza się bowiem, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jakie koszty wiążą się z przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych prac remontowych. Stworzenie kosztorysu pozwala także na przygotowanie choćby wstępnej wyceny ekipy remontowej, co z kolei daje nam możliwość porównania kilku ofert i wybór tej, która jest najkorzystniejsza.

Z czego składa się kosztorys?

Pierwszym krokiem podczas tworzenia kosztorysu jest z pewnością podanie dokładnych - nie przybliżonych - wymiarów każdego z pomieszczeń. To jedna z istotniejszych z punktu widzenia ekipy remontowej, a także kosztów samych materiałów, informacja. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że im większe wnętrze, tym - w sposób naturalny - wyższe koszty.

Kolejnym etapem podczas tworzenia kosztorysu jest także wskazanie zakresu niezbędnych prac. To oznacza, że musimy się zastanowić, co właściwie chcemy zrobić w mieszkaniu: pomalować ściany, wymienić podłogi, zamontować drzwi, a może przeprowadzić gruntowny remont od podstaw w mieszkaniu kupionym w stanie deweloperskim. Im szerszy zakres prac, tym wyższe będą koszty związane z robocizną, bowiem będzie to wymagać więcej czasu i pracy od ekipy remontowej.

Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Osoba taka potrafi nie tylko zaplanować estetyczne wnętrza, ale również pokazuje przybliżone ceny użytych produktów, bowiem w projektach bardzo często znajdują się konkretne modele płytek, wanien czy mebli kuchennych, dostępnych w ofercie różnych firm. To zdecydowanie ułatwi oszacowanie kosztów i sprawi, że kosztorys będzie bliski rzeczywistości.

Od czego zależy koszt remontu mieszkania?

Ostateczny koszt remontu mieszkania, który szacujemy w kosztorysie, jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Kwestią, która wydaje się być oczywista dla każdego, jest oczywiście rozmiar mieszkania: im większy lokal, tym więcej czasu i materiałów potrzeba a jego wyremontowanie, a co za tym idzie - wzrastają także koszty. Dodatkowo ostateczna kwota, jaką zobaczymy na kosztorysie, uzależniona jest od tego, jakie materiały chcemy zastosować podczas remontu - im wyższej jakości, droższe płytki czy panele wybierzemy, tym wyższa będzie cena remontu.

Jednak istnieje także szereg innych zagadnień, o których wiele osób nie myśli. Na kosztorys wpływa bowiem lokalizacja, w której znajduje się mieszkanie, a także ilość ekip remontowych, które oferują swoje usługi na danym terenie.

Drożej jest zazwyczaj w dużych miastach, ale ceny mogą okazać się dość wysokie również w miejscach, gdzie po prostu nie ma zbyt wielu fachowców, bowiem ci, którzy pozostali na miejscu, wyżej cenią swoje usługi.

Które pomieszczenia są najdroższe, jeśli chodzi o remont i wyposażenie?

Podczas remontu z najwyższymi kosztami musimy liczyć się w kuchni i łazience. To właśnie w tych dwóch pomieszczeniach często wykorzystuje się kafelki na ściany i podłogi, a to zdecydowanie wyższy koszt niż panele i farba. Dodatkowo wszelkie elementy wyposażenia, jak meble, armatura łazienkowa czy AGD, są dość drogie i znacząco podnoszą kwotę ukazaną na kosztorysie.

Dobrze przygotowany kosztorys pomoże w przygotowaniu się do remontu, a także umożliwi sprawdzenie ekipy remontowej i wybór najlepszej w danym przypadku opcji. Świetnym rozwiązaniem jest także odbiór remontu mieszkania ze specjalistą ze strony odbiorymieszkan.pl. Dzięki temu możemy zyskać pewność, że wszelkie prace zostały przeprowadzone w prawidłowy sposób i nie ma konieczności nanoszenia jakichkolwiek poprawek.

Oceń artykuł:

Kosztorys remontu mieszkania | 886 070 650
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Napisane przez

Jakub Buzko

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zostaw numer!