2024-01-25

Jak ocenić wykonane roboty budowlane?

Budowa domu, remont mieszkania bądź drobne poprawki to poważne przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z najważniejszych elementów jest wybór odpowiedniej ekipy remontowej. Niewłaściwie wykonane prace mogą prowadzić do poważnych problemów, ekipa remontowa wyrządzi szkody, po których będzie konieczność kosztownych napraw co znacznie obniży wartość nieruchomości oraz pogorszy stan lokalu, może to doprowadzić do powstania ukrytych, a najczęściej kosztownych wad, które mogą ujawnić się dopiero po latach. Aby uniknąć takich sytuacji, warto skorzystać z usługi oceny technicznej wykonanych robót budowlanych.

Czym jest ocena techniczna wykonanych robót budowlanych?

Ocena techniczna wykonanych robót budowlanych to badanie, które ma na celu sprawdzenie jakości i zgodności wykonanych prac budowlanych. Ocena powinna być przeprowadzana przez doświadczonego inżyniera lub innego specjalistę z zakresu budownictwa.

Zakres oceny technicznej

Ocena techniczna obejmuje weryfikację zgodności wykonanych robót z dokumentacją projektową, upewnienie się co do jakości użytych materiałów oraz sposobu ich wykorzystania. Bezpieczeństwo oraz higiena zachowana podczas pracy również jest niezmiernie istotna, na pewno wpływa na jakość prac oraz wartość inwestycji.

Cele oceny technicznej

Ocena techniczna ma następujące cele:

  • zapewnienie zgodności wykonanych robót z dokumentacją projektową,
  • zapewnienie jakości i trwałości wykonanych robót,
  • wykrycie ukrytych wad wykonanych robót,
  • ochrona inwestora przed ewentualnymi roszczeniami wykonawcy.

Kiedy warto zlecić ocenę techniczną?

Ocenę techniczną można zlecić na każdym etapie w momencie kiedy pojawią się pierwsze wątpliwości co do jakości wykonanych prac. Jeżeli odpowiednio szybko zgłosimy się po fachową pomoc, pomoże to ograniczyć szkody oraz pozwoli zareagować w porę.

Ocena techniczna przed, w i w trakcie odbioru obiektu budowlanego.

Ocena techniczna przeprowadzona przed odbiorem obiektu budowlanego od wykonawcy ma na celu sprawdzenie, czy wykonane prace są zgodne z dokumentacją projektową i czy spełniają wymogi techniczne. Ocena może uchronić inwestora przed przyjęciem obiektu budowlanego z wadami.

Ocena techniczna przeprowadzona w trakcie wykonywania robót budowlanych jest dobrym środkiem ma na celu wykrycie ewentualnych ukrytych wad wykonanych robót. W przypadku wykrycia wad, inwestor może zwrócić się do wykonawcy w porę o ich usunięcie.

Ocena techniczna przeprowadzona po zakończeniu wykonywania robót budowlanych ma na celu potwierdzenie, że wykonane prace są zgodne z dokumentacją projektową i spełniają wymogi techniczne. Ocena może uchronić inwestora przed wystąpieniem reklamacji w przyszłości, jednak mocno ogranicza możliwość poprawy prac, które zostały już zakończone.

Sprawdzeniu powinny podlegać następujące elementy:

  • jakość oraz ilość wykorzystywanych materiałów,
  • jakość wykonania prac,
  • estetyka oraz bezpieczeństwo,
  • zgodność z projektem, bądź ustaleniami.

Usługa sprawdzenia ekipy remontowej może uchronić inwestora przed wyborem nieprofesjonalnej ekipy, która może wykonać prace wadliwie.

Ocena techniczna wykonanych robót budowlanych to ważny etap, która może uchronić inwestora przed poważnymi problemami. Warto skorzystać z tej usługi przed odbiorem obiektu budowlanego od wykonawcy, w trakcie wykonywania robót budowlanych lub po ich zakończeniu.

Oceń artykuł:

Ocena robót budowlanych - co warto wiedzieć?
Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Napisane przez

Jakub Buzko

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zostaw numer!