2022-05-28

Od czego zacząć remont mieszkania

W poniższym artykule wyjaśniamy, od czego zacząć remont mieszkania.

Remont mieszkania jest czynnością, której nie przeprowadza się zbyt często. Dlatego też przypomnienie sobie, jakie czynności warto zaplanować na początku remontu, a które - wdrożyć później, może okazać się sporym wyzwaniem. Podpowiadamy, od czego należy zacząć remont mieszkania!

Dlaczego kolejność czynności ma znaczenie?

Sposób, w jaki przeprowadzimy remont, a co za tym idzie - również sekwencja czynności, jakie przeprowadzimy, ma duże znaczenie z punktu widzenia nie tylko efektywności, ale również ogólnej logiki. Przykładowo, montaż podłóg przed pomalowaniem ścian prowadziłby do możliwości zabrudzenia paneli, a co za tym idzie - mogłoby dojść do stałych uszkodzeń powierzchni lub, w najlepszym przypadku, do konieczności ich wyczyszczenia.

Dlatego też przed rozpoczęciem prac warto dokładnie zastanowić się, co chcemy zmienić. Czy zależy nam jedynie na odświeżeniu mieszkania poprzez odmalowanie ścian lub położenie nowych tapet, czy może planujemy nieco bardziej gruntowny remont. Na tym etapie warto także zdecydować, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na prace, a także czy chcemy zrealizować niezbędne prace samodzielnie, czy z pomocą ekipy remontowej.

Czym zająć się w pierwszej kolejności?

Najpierw - warto stworzyć plan remontu, w którym umieścimy wszystkie niezbędne prace. Oczywiście, jeśli planujemy np. wymianę drzwi czy podłóg - w pierwszej kolejności musimy pozbyć się starych, zatem w takim przypadku to właśnie usuwanie zbędnych elementów z mieszkania powinno stanowić priorytet i pierwszą czynność, której się podejmiemy. Warto pamiętać, że odpady budowlane można wyrzucać tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach, a co za tym idzie - dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie kontenera, który później zostanie wywieziony przez firmę. Jeśli jednak remontujemy mieszkanie ze stanu deweloperskiego - te czynności nie są konieczne i możemy przejść do następnego etapu.

Kolejność czynności w trakcie remontu

Gdy pierwsze czynności porządkowe są już za nami - lub w ogóle nie były konieczne - możemy przejść do kolejnego etapu remontu. Prace zaczynamy od ścian: ich wyrównania, a także pomalowania. Dzięki temu na kładzionych podłogach będzie osiadać zdecydowanie mniejsza ilość pyłu, a dodatkowo zmniejszymy ryzyko ewentualnego zachlapania ich farbą czy klejem. Warto jednak wziąć przy tym pod uwagę optymalne zabezpieczenie powierzchni ścian, by nie uszkodzić ich w trakcie kładzenia podłogi.

Następnie można przejść do układania paneli, płytek lub innego wybranego rodzaju podłogi. Ta druga w kolejności czynność pozwoli na nadanie pomieszczeniom kształtu, a jednocześnie - odpowiednio przeprowadzona, nie uszkodzi ścian. Ostatnim etapem remontu jest ewentualna wymiana drzwi i okien - jeśli są to czynności planowane przez mieszkańców. Po tym - można przejść do dekorowania i sprzątania mieszkania!

Profesjonalne wsparcie zalecane!

Wiemy już, w jaki sposób prawidłowo zaplanować remont mieszkania, jednak pozostała jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia: podjęcie decyzji o tym, czy zatrudniać fachowców, czy nie. O ile np. odmalowanie ścian można wykonać we własnym zakresie - zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Ekipa remontowa o dużym doświadczeniu nie tylko przeprowadzi wszelkie niezbędne prace szybciej, ale również zdecydowanie dokładniej. Warto jednak zlecić specjalistom sprawdzenie ekipy remontowej, a także odbiór remontu mieszkania. W ten sposób można mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną wykonane należycie, a ewentualne niedociągnięcia - zostaną poprawione terminowo.

Pamiętajmy jednak, że taki efekt uzyskamy, tylko wybierając sprawdzoną ekipę, na której można polegać - w tym zakresie także warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Choć remont mieszkania jest czynnością, która początkowo wywołuje sporą ekscytację, wraz z upływem czasu może dojść do spadku entuzjazmu - zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie pracy samodzielnie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest powierzenie prac remontowych ekipie, która zajmie się nimi kompleksowo, a my w tym czasie możemy prowadzić normalne życie!

Oceń artykuł:

Od czego zacząć remont mieszkania | 886 070 650
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Napisane przez

Jakub Buzko

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zostaw numer!